Tabela firmaların reklam yapmak ve firmayi tanitim yapmak ve yönlendirmek amaciyla büyük yazılar ve insanlari yönlendirmek amacığı  ile renkli şekilde yapılmaktadır.peki tabela nerede bulunur tabela genellikle iş yerlerinden,hastane,okullarda,Camilerde ve yol kenarlarinda binalarin çatılarında insanlarin dikkatlerini çeksin diye büyük harflerle yazılır.

Tabela  günümüzün  şartlarında  işletmelerin kurumsal kimliğinin çeşitli materyallere basılarak, dış cephe ve bulundukları maza firma camı , firma alın cephesi, firma çatısı gibi bir çok  noktaya monte ve demonte ettikleri unsurların geneline tabela denilmektedir. 

Tabela ne kadar etkili olursa o işletmenin kazanç ve caddesi ve  bulunduğu cephesinden geçmekte olan birey ve müşterilerin ilgi ve anlaşılırlığını okadar etkileyecektir. Özellikle yol kenarlarında bulunan tabelaların yazı karakterlerinin geçmekte olan araç ve şahıslar düşünüldüğünde okunabilir olması çok büyük önem arz etmektedir.

Öncelikli olarak dükkan sahiplerinin ve alıcılarının bütçe seçenekleri göz önünde bulundurularak üretici firmaların sunduğu çeşitler mevcuttur.Tabela seçerken dikkat edin neden mi hemen size söyleyim çünkü ölçümlere göre seçin bide size hoşunuza gidecek şekilde seçin sizin seçiniz önemli baskasinin degil.Bununla birlikte en temel ayrım sadece gündüz açık olan dükkanlar ile akşam karanlığında da açık olan dükkanlar arasında yaşanmaktadır.